Rusya'da Yabancı Sermaye

Yazıcı-dostu sürümYazıcı-dostu sürümArkadaşa gönderArkadaşa gönderPDFPDF

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Teşkilatı’nın hazırlamış olduğu Dünya Yatırım Raporu verilerine göre 2003 yılında 7,9 milyar dolar olan doğrudan yabancı yatırım, 2004 yılında hızlı bir yükselişle 15,4 milyar dolara ulaşmış, 2005 yılında ise az da olsa düşüş göstererek 14,6 milyar dolarda kalmıştır. 2006 yılı sonuna gelindiğinde ise Rusya’da yapılan doğrudan yabancı yatırımların miktarı 67 milyar dolara kadar yükselmiştir.

Rusya Merkez Bankasının tahminlerine göre 2007 yılında finans alanındaki yatırımlar hariç doğrudan yabancı yatırımlar 47 milyar dolara ulaşmıştır. Toplam doğrudan yabancı yatırımların 55 milyar dolar olduğu (GSMH’nin yüzde 4,5’i) tahmin edilmektedir. 2007 yılında Rusya’ya yapılan doğrudan yabancı yatırımlar 2006 yılı rakamlarının yaklaşık 2 katı değerinde olup, aynı yıl Çin’e yapılan yabancı yatırım miktarına yaklaşmıştır.

Rusya’da en fazla yabancı sermaye çeken sektörler petrol, doğalgaz ve perakende ticarettir. Bununla birlikte, imalat ve servis sektörlerinin de son dönemlerde yabancı yatırımcılar için bir cazibe merkezi haline geldikleri gözlemlenmektedir. Nitekim, 2006 yılında ülkeye giren yabancı sermayenin sektörel dağılımına bakıldığında, imalat sanayinin 15,1 milyar dolarla ilk sırada yer aldığı, daha sonra ise sırasıyla ticaret, petrol ve doğalgaz, gayrimenkul, ulaştırma-telekomünikasyon ve finans hizmetlerinin geldiği görülmektedir.

26 Ağustos 2003 tarihinde Tekelle Mücadele Bakanlığı’nın vermiş olduğu onayla kurulan ve Tyumen Petrol Şirketi (TNK) ile İngiliz BP firmasının ortaklığı olan 8 milyar dolarlık sermayeye sahip TNK-BP Ltd., Rusya’daki en büyük yabancı yatırım unvanını kazanmıştır.

Rusya’daki yabancı yatırımın kaynaklarına bakıldığında en büyük yatırımcı ülkelerin Kıbrıs Rum Kesimi, Lüksemburg ve Hollanda (toplam yatırımların yüzde 32’si) olduğu görülmekte, dolayısıyla söz konusu yatırımın büyük ölçüde vergi avantajları için ülkeden çıkarak off-shore bölgelere giden ve daha sonra yabancı sermaye olarak ülkeye dönen Rus sermayesi olduğu anlaşılmaktadır. Diğer yatırımcı ülkelerin başında ise Almanya, İsviçre, ABD ve İngiltere (toplam yatırımların yüzde 22’si) gelmektedir.

Yabancı yatırımın kullandığı giriş kapılarından en önemlisi özelleştirmedir. Rusya, 2004-2006 döneminde devletin fonksiyonlarını ve görevlerini doğrudan destekleyen kamu kuruluşları dışında devlete ait tüm kuruluşları ve tesisleri özelleştirmeyi hedeflemiştir. Savunma sanayi kuruluşları bile özelleştirme kapsamındadır.

KOBİ’ler de son dönemlerde Rus ekonomisinde ön plana çıkmaya başlamıştır. Dolayısıyla yabancı yatırımcıların ilgisini de gittikçe daha çok çekmektedirler. Yıllarca devler arasında fazlaca hayat şansı bulamamış olan küçük işletmeler doğal olarak petrol ve doğalgaz sektörlerinde olduğu kadar büyük getiriler sağlayamasalar da kısa ve orta vadede daha kârlı olabildikleri gibi, yatırım ortamındaki değişiklikler nedeniyle büyük dalgalanmalar da yaşamamaktadırlar.

Bütün bu olumlu gelişmeler yabancı yatırımcılar tarafından dikkatle izlenmekte olup Rusya, yabancı sermaye için gittikçe daha cazip bir ekonomi haline gelmektedir. Bazı sorunlar devam etse ve yabancı yatırımcılar bazı tedirginliklerinden tam olarak kurtulamamışlarsa da, şartlar gittikçe iyileşmektedir. Rus hükümeti ve Rus firmalarına artık daha fazla güven duyulmakta ve bu durum uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri notlardan da açık bir şekilde görülmektedir.

Kaynak: Deik

 

Hakkımızda                      Rusya Mali Sistem                      Yayınlar            Iletisim                          

 

Rusya Destek.com As Bagimsiz Denetim ve YMM A.S. tarafindan hazirlanmistir.

 

As Bağımsız Denetim ve YMM A.Ş.(Nexia Türkiye), Dünya çapında bir bağımsız muhasebe ve danışmanlık firmaları ağı olan Nexia International üyesidir. 

  

Rusya Destek Tarih   E-Kitap Istanbul Ofis
T&T Consulting Cografi Ozellikler Kambiyo Mevzuati     Rusya Ofis
AS/Nexia Turkiye Demografik Ozellikler         
Ekibimiz Siyasi Ozellikler        
  Nufus -Sosyal Hayat        
  Sanat        
  Ulasim        
  Turizm